Bemutató nap az óvodákban
A Klímanócskák Program szakértőinek vezetésével kreatív, játékos foglalkozás kerül megrendezésre a gyermekek bevonásával, amelyet követően az óvópedagógusok szakértők segítségével elemzik a látottakat. A foglalkozások összeállításnál a globális környezet- és klímavédelmi kérdéseken túl minden esetben nagy hangsúlyt fektetnek a szakértők a helyi alkalmazkodás és fenntarthatóság lehetőségeinek áttekintése.
A program második felében egy workshop keretében ismerhetik meg a résztvevő óvópedagógusok a Klímanócskák Program alapelemeit, bemutatásra kerülnek azon lehetőségek, amelyekkel a legkomplexebb módon alakítható ki a környezettudatos magatartás a gyermekek körében.
Klímanócskák a Bervavölgyi tagóvodában / Eger - 2022
Klímanócskák a külhoni óvodákban
A Klímanócskák program elnyerte a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatását, amelynek keretében a határainkon túli magyar területek óvodáiban kerül bemutatásra speciális módszerünk. A bemutató körút során az elmúlt években eddig Erdély, Felvidék, Kárpátalja, Szerémség és Vajdaság összesen 15 településén jártak szakértőink. A bemutatóprogram során az óvodák magyar nyelvű kis lakói ismerkedhettek meg a Klímanócskák programmal.
Klímanócskák a Beregszászi 10. Sz. Óvodában
“A 2019 a külhoni magyar gyerekek éve keretében Kárpát-medencei körútra indult a Klímanócskák Program.
A megmozdulás célja, hogy többrétűen mutassa be a klímával kapcsolatos problémákat és adja tovább a gyermekek részére ezen
problémák megoldásához a lehetséges válaszokat, megismertesse a gyermekeket az éghajlatváltozás összefüggéseivel és hozzájáruljon klímatudatos magatartás kialakításához.
A program első állomása a Beregszászi 10. Sz. Óvoda volt október 21-én.
– Ez egy olyan ötlépcsős programcsomag része, melyet a Nemzetpolitikai Államtitkárság azért támogat, mert a külhoni és anyaországi gyermekek fejlesztése kiemelten fontos – mondta a Kárpátalja.mának dr. Fegyveresi Fiskál Gábor, a Dipol Humánpolitikai Intézet Kft. ügyvezető igazgatója.
A program megvalósult háttere az óvodák infrastrukturális fejlesztése volt, amely mellett fontosnak tartják a pedagógiai módszertan bővítését, melyet Bozókiné Szabó Ildikó fejlesztett ki tíz éve. A módszertan a klíma- és környezetvédelemre, illetve a környezettudatos viselkedésre való nevelésre összpontosít, s ezáltal a családokat is megszólítják a gyermekeken keresztül.
Elsőként Kárpátaljára, majd Erdélybe, Felvidékre, Délvidékre és Horvátországba viszik a Klímanócskák Programot, ahol egy-egy óvodában mintafoglalkozások keretében a gyerekeken kívül az óvodapedagógusok is képzésben vehetnek részt. A nap folyamán komplex szemléletformáló foglalkozásokat tartanak gyakorlati tevékenységgel. A programok között szerepel szelektív hulladékokból készült akadálypálya és sok más érdekes foglalkozás.
A Klímanócskák Program a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával jött létre.”
Mondik Márta
Kárpátalja.ma